MONUMENTE ISTORICE SI DE ARHITECTURA

MONUMENTE ISTORICE SI DE ARHITECTURA Prezenţa elementului uman autohton pe teritoriul comunei Viișoara este mult mai veche decât data atestării localităţii Bivolure, respectiv anul l720. Drept dovadă în sprijinul acestei afirmaţii stau cele trei movile de pământ, de dimensiuni apreciabile, situate in apropierea localităţilor din comuna. Astfel de movile se mai găsesc prin apropiere și anume pe raza comunelor Drăgușeni, Horodiștea și Păltiniș, fapt care ar sugera prezenţa unui adevărat ansamblu arheologic. Faptul că movilele respective sunt arate cu plugul anual și cultivate cu cereale conduce lent la nivelarea terenului. Nu se știe dacă movilele de pământ din zonă au fost cercetate din punct de vedere arheologic. Se știe însă sunt asemănătoare cu "tumulii" existenţi în nordul Dobrogei, în raza judeţului Tulcea, spre exemplu la Sabangia și Isaccea. Investigarea arheologică a unor asemenea "tumuli" a demonstrat că ele reprezintă morminte ale unor căpetenii și datează de la sfârșitul Mileniului al III-a î.h. Însemnătate istorică incontestabilă prezintă biserica din Viișoara Mare, edificată în anul 1725. In marginea vestică a satului a existat un conac boieresc cu parter și etaj construit în urmă cu 125 ani, de către proprietarul Theodor Lăţescu. Acesta s-a folosit de munca impusă tuturor sătenilor din comună, precum și a celor din Miorcani, apelând în caz de nesupunere chiar la mijloace de tortură, cu biciul și butucul. Conacul Th. Lăţescu ar fi putut constitui un adevărat monument de arhitectură locală, daca n-ar fi fost demolat prin hotărârea autoritarilor 1ocale (Consiliul Popular,conducerea fostului O.A.P.), în scopul valorificării materialelor de construcţie prin amenajarea unor obiective minore. In curtea bisericii din Viișoara Mare se află o cruce sculptată în piatră, care iniţial fusese amplasată în faţa primăriei și care a fost dedicată memoriei eroilor căzuţi în campania din anul 1913. De asemenea,în partea de vest a localităţii Viișoara Mare se mai află o troiţă ridicată de către moșierul Iosif Zadurowicz, în memoria familiei sale. In faţa primăriei există o placă de marmură albă care atestă nașterea în această localitate a savantului român dr. Dimitrie Brândză.

Monument inchinat marelui savant, Dimitrie Brandza (1846 - 1895)- Primaria Viisoara, judetul Botosani
Troiţă ridicată de către moșierul Iosif Zadurowicz, în memoria familiei
Monumentul Eroilor
Dimitrie Brândză