ANUNȚ VENIT MINIM DE INCLUZIUNE

Vă informăm că în conformitate cu prevederile art. 96 din Legea nr. 196/2016 privind venitul minim de incluziune, începând cu data de 01.01.2024, se abrogă: Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat si Legea nr. 277/2010 privind alocația pentru susținerea familiei
Incepand cu aceiasi data intra in vigoare VENITUL MINIM DE INCLUZIUNE, acesta reprezintă un beneficiu de asistență social si se acordă în scopul prevenirii și combaterii sărăciei și riscului de excluziune socială și are două componente:
1. Ajutor de incluziune - înlocuiește ajutorul social acordat anterior pentru asigurarea venitului minim garantat;
2. Ajutor pentru familiile cu copii - se acordă familiilor cu copii aflați în întreținere cu vârsta de până la 18 ani, înlocuind alocația pentru susținerea familiei.

Venitul minim de incluziune se acordă persoanelor singure/familiilor care obțin un venit net lunar ajustat mai mic sau egal cu nivelurile maxime stabilite prin lege, pentru cele două componente ale VMI:
• Pentru ajutorul de incluziune, nivelul maxim al venitului net trebuie să fie de 275 lei, respectiv 400 lei dacă persoana singură a depășit vârsta de 65 ani.

• Pentru ajutorul pentru familia cu copii, nivelul maxim al venitului net trebuie să fie de 700 lei/membru de familie.

Cuantumul ajutorului pentru familia cu copii este stabilit în funcție de nivelul venitului net lunar ajustat și numărul de copii din familie:

• Pentru familia beneficiară de ajutor de incluziune, precum și pentru cea cu venituri nete lunare ajustate de până la 275 de lei/lună, cuantumul lunar al ajutorului pentru familia cu copii este:
• 107 lei, pentru familia cu un copil;
• 214 lei, pentru familia cu 2 copii;
• 321 de lei, pentru familia cu 3 copii;
• 428 de lei, pentru familia cu 4 copii sau mai multi.
• Pentru familia monoparentală beneficiară de ajutor de incluziune, precum și pentru cea cu venituri nete lunare ajustate de până la 275 de lei/lună, cuantumul lunar al ajutorului pentrufamilia cu copii este:
• 120 de lei, pentru familia cu un copil;
• 240 de lei, pentru familia cu 2 copii;
• 360 de lei, pentru familia cu 3 copii;
• 480 de lei, pentru familia cu 4 copii sau mai multi.
• Pentru familiile care au un venit net lunar ajustat cuprins între 276 de lei/lună și 700 de lei inclusiv, cuantumul lunar al ajutorului pentru familia cu copii este:
• 85 de lei, pentru familia cu un copil;
• 170 de lei, pentru familia cu 2 copii;
• 255 de lei, pentru familia cu 3 copii;
• 340 de lei, pentru familia cu 4 copii sau mai multi
• Pentru familiile monoparentale care au un venit net lunar ajustat cuprins între 276 de lei/ lună și 700 de lei inclusiv, cuantumul lunar al ajutorului pentru familia cu copii este:
• 110 lei, pentru familia cu un copil;
• 215 lei, pentru familia cu 2 copii;
• 325 de lei, pentru familia cu 3 copii;
• 430 de lei, pentru familia cu 4 copii sau mai multi

In acest sens,
Pentru a beneficia de venitul minim de incluziune începând cu 01.01.2024,solicitantii/persoanele/familiile beneficiare în prezent de ajutor social și/sau alocație de susținere a familiei pot depune dosarele la sediul Primariei Viisoara (compartiment asistenta sociala) , în perioada 6 - 29 decembrie 2023, cu următoarele documente :
• Acte de identitate - pentru solicitant și membrii familiei
o buletinul sau cartea de identitate adulți/copii peste 14 ani
o certificatele de naștere copii;
o certificatul de căsătorie;
o alte acte (hotărârea definitivă de încuviinţare a adopţiei, plasament familial al minorului, actul din care să rezulte calitatea solicitantului de tutore, hotărâre de divorț).

• Adeverințe de venit pentru toate sursele de venit
o drepturi provenite din salarii (salariu net cu menţiunea dacă beneficiază sau nu de bonuri de masă;
o indemnizaţii de șomaj, pensii, indemnizaţii speciale, indemnizaţia-stimulentul pentru cresterea copilului, indemnizaţia lunară pentru persoanele cu handicap, venituri din dobânzi, venituri din activităţi agricole (APIA), alte drepturi etc.

• Alte documente specifice situației solicitantului și familiei sale
• certificat de încadrare în grad de handicap
• certificat de constatare a capacității de muncă , etc
PRECIZARI REFERITOARE LA DOCUMENTELE JUSTIFICATIVE NECESARE IN VEDEREA ACCESĂRII VENITULUI MINIM DE INCLUZIUNE, MODALITATEA DE DEPUNERE A CERERILOR SI ALTE INFORMATII UTILE LE GASITI LA COMPARTIMENTUL DE ASITENTA SOCIALA SI PE SITE-UL PRIMARIEI.